Seminář akreditovaný MPSV je zaměřen na roli sociálních pracovníků při budování dlouhodobého vztahu dospívajících z ústavní výchovy (dále ÚV) s osobami blízkými, přípravou na ukončení ÚV a sdílení dobré praxe. Sociální pracovníci dětí jsou klíčovými osobami při plánování IPOD a uvědomují si úskalí spojená s ukončením ústavní výchovy a přechodem do dospělosti. 

Podpora dlouhodobých vztahů  je jednou z možností, jak připravit pro dospívající vyrůstající v ústavech optimální situaci po ukončení pobytu v dětském domově (dále DD). Dlouhodobý podpůrný vztah je jedním ze stěžejních pilířů pro úspěšné zapojení mladých lidí po ukončení ÚV do společnosti (zdroj: Společně po svých, NF Krok domů 2021).

Současně však tato forma přináší rizika, kterých jsou si sociální pracovníci vědomi. Cílem semináře je pojmenovat a odkrýt riziková místa, podpořit funkční spolupráci jednotlivých stran a sdílet dobrou praxi s přípravami osob mimo biologickou rodinu dítěte.


Seminář je rozdělen na tři workshopy:

  1. Vlastnosti a dovednosti osob blízkých – Uvědomujeme si, že každý člověk má nepřeberné množství kompetencí, současně je zřejmé, že úroveň kompetencí je u každého různá. Je důležité, aby zájemce o HP měl některé klíčové kompetence alespoň v minimální míře, dá se pracovat na jejich zlepšení. Tam, kde klíčová kompetence chybí, je průběh HP významně ohrožen.
  2. Přínosy a rizika kontaktu dospívajících z DD s osobami blízkými – Hostitelská péče je stará jako ústavní výchova sama, mnoho sociálních pracovníků a pracovníků dětských domovů však nemá v tento způsob přátelství s dětmi v DD důvěru. Důvodem jsou často špatné osobní či sdílené zkušenosti, obavy z retraumatizace dětí.

  3. Ochutnávka z přípravy blízkých osob na kontakt s dospívajícím z DD – Připravujeme zájemce o HP již několik let ve víkendovém kurzu. V tomto workshopu vás seznámíme s průběhem přípravy a vyzkoušíme si i některou ze zážitkových technik, kterými se zájemci pracujeme. Metody práce jsou voleny v duchu teze “těžko na cvičišti, lehko na bojišti”.

Komu je seminář určen: sociální pracovníci OSPOD, pracovníci DD a pracovníci NNO

Forma semináře: prezenční s časovou dotací 8h

Cílové kompetence:

  • účastník porozumí přínosu dlouhodobého vztahu a pozitivního vzoru pro dospívající vyrůstající v ústavní výchově
  • účastník porozumí, že osoby blízké mohou mít zkreslené představy a očekávání, což zvyšuje riziko retraumatizace dětí
  • účastník bude motivován k přípravě osob blízkých, aby došlo ke snížení rizik
  • účastník bude motivován ke spolupráci s ostatními subjekty v okolí dítěte

Podporováno Nadací O2